Blog

3. díl – Uvolni se a pracuj s těžištěm: 9 způsobů, jak můžeš snížit riziko úrazu

Jsme tu s třetím dílem seriálu. Předešlý díl (2.díl zdejsme věnovali správnému utažení bushingů a správnému postoji. Dnes to bude o těžišti, uvolnění těla a tvrdosti bushingů.

4. Přesuň své těžiště dopředu a níž

Pokrč kolena! Minule ses naučil, jak na elektryckém longboardu rovnoměrně rozložit váhu. Teď pokrč kolena. Tím se sníží tvoje těžiště, díky čemuž budeš mnohem líp reagovat na nečekané situace. Tvůj elektro skate bude reagovat klidněji a všechny změny bude absorbovat tvoje tělo.

postoj na elektro longboardu

Následující krok je dostat těžiště víc dopředu. Chodidla nechej tam, kde jsou a jenom se nakloň víc dopředu. Rychlost a setrvačnost bude tvoje těžiště přirozeně přesouvat na zadní nohu, ale ty se soustřeď na přední.

Když budeš mít těžiště stále vepředu, pomáháš si hned v několika směrech. Snižuješ tím pravděpodobnost pádu, šetříš svoji zadní nohu, a když pojedeš rychleji, nebude to s tebou tolik házet.

Malá poznámka k brzdění. Když chceš zastavit, nakloň se naopak víc dozadu a přenes váhu na zadní nohu, abys vykompenzoval zpomalení. Tělo to dožene samo.

Snímek obrazovky 2017-11-05 v 21.41.14

5. Buď uvolněný!

To je nejtěžší asi pro nováčky. Když nevíš, jak elektrický longboard reaguje, přirozenou reakcí těla je být napjatý. Dávej si na to opravdu pozor a uvolňuj se pokaždé, když si na to vzpomeneš. Uvolňuj celé tělo – začni prsty u nohou, chodidly, kotníky, pak nohami, především koleny a ujisti se, že jsou stále pokrčená. Těžiště měj stále vpředu.

watt board, elektricky longboard, postoj

Při jízdě uvolni každou část těla, každý kloub. Tvé tělo a tvůj board buď můžou spolupracovat, nebo jít proti sobě. Čím víc jsi uvolněný, tím víc ty a tvůj e-longboard reagujete jednotně. Mysli na to, že je tvoje tělo „shock absorber“. A jak dobře asi funguje, když jsi křečovitý? Moc dobře ne.

6. Sežeň si tvrdší bushingy

Bushingy jsou odstupňované podle tvrdoměru stejně jako kolečka. Čím vyšší číslo, tím je urethan tvrdší. Většina (ale ne všechny) elektrické longboardy jsou vyrobeny s docela měkkými bushingy (89 nebo míň, což je v poměru k tomu, jakou váhu longboard nese, docela málo).

Takové bushingy většině lidí stačí, ale pokud bys s tím měl problém, vyměň si alespoň zadní bushingy za bushingy vyšší kvality s větší tvrdostí (92 a víc).

eskate bushingy

Tady neexistují žádné striktně dané zákonitosti. Bushingy nejsou drahá záležitost, tak s nimi experimentuj, dokud netrefíš na ty, co ti dokonale sednou. Poraď se s lidmi z tvého skate shopu.

Když si s bushingy pohraješ, může tě to posunout zase o kus dopředu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *