Blog

2. díl – Postoj & Bushingy: 9 způsobů, jak můžeš snížit riziko úrazu

Jsme tu s druhým dílem seriálu o tom, jak snížit riziko úrazu na elektro longboardu. V posledním blogovém článku (1.díl zde) jsme vysvětlovali, jaký je rozdíl mezi zkušeným downhill sjezdařem a novopečeným longboardistou, co jezdí na elektrice. Tentokrát se podíváme na konkrétní praktické zásady, jak jezdit bezpečně a získat jistotu zkušeného downhillisty.

1. Buď v klidu a jeď pomalu. Řím taky nebyl postaven za jeden den!

Všechno má svůj čas. Lez po čtyřech, než se naučíš chodit. Choď, než začneš běhat. Tento proces trvá. Zkušenosti a sebejistotu získáš postupně. Zkoušet běhat, než se naučíš lozit po čtyřech, nevede k ničemu dobrému.

Nespěchej a makej na sobě.

SKATE EVOLUTION

2. Utáhni bushingy

Většina nových boardů má bushingy dost povolené přímo z výroby. Budeš je muset více či méně utáhnout, zvlášť pokud jsi začátečník. Trik je v tom, že zadní utáhneš o trochu víc než ten přední. Zadní utáhni aspoň o celé jedno otočení víc než přední.
Zkoušej to, dokud nedosáhneš rovnováhy mezi stabilitou (především v zadní části) a zachováním dostatečného náklonu boardu.

Tvrdost bushingu
Až získáš jistotu, můžeš bushingy postupně povolovat. Záleží na tom, jak často jezdíš. Povoluj je vždy o čtvrt otočení zhruba jednou za čtrnáct dní nebo jednou za měsíc. Postupem času se dostaneš na míru utažení, jaké bylo přímo z výroby (pořád platí, že zadní bushingy musí být utažený pevněji než přední).

Povoluj postupně.

3. Správný postoj

Podívejme se na úplné základy: nestůj na prkně v old school stylu. Stát vzpřímený, rozkročený na šířku ramen uprostřed longboardu… To fakt ne. Tady právě vzniká většina problémů.
Zlatým pravidlem na klasickém skateboardu je mít obě chodidla na obou koncích prkna. Přeloženo do longboardové řeči (ať už je elektrický nebo ne), měj malíček přední nohy (záleží na tvaru tvého prkna) hned u zadního šroubu předního treku nebo těsně za ním 😀 Ujisti se, že máš přední nohu dostatečně vpředu, ale zase ne natolik, aby tě to omezovalo na rovnováze.

Poprve na boardu
Tvoje zadní noha by měla být dostatečně vzadu, tak abys byl rozkročený na celou délku longboardu, aniž by ses cítil nepohodlně nebo trapně. Na prkně o délce okolo 91 cm s tím většina lidí problém nemá. Na longboardech, které měří přes metr, už to často možné není. V takovém případě stačí rozkročení, u kterého se cítíš pohodlně.

Správný postoj je opravdu důležitý. Od něj se odvíjí úplně všechno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *